неделя, 3 септември 2017 г.

СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА

Слънчевата система е група астрономически обекти, включваща Слънцето и небесните тела, обикалящи около него — планетипланети джуджетаспътнициастероидикометимеждупланетен прах и газ. Всички те са образувани при разпадането на молекулярен облак преди около 4,6 милиарда години.
Основната част от масата на обектите в орбита се съдържа в осемте планети. Техните орбити са почти кръгови и лежат приблизително в една равнина, наречена еклиптика.
Четирите вътрешни планети (МеркурийВенераЗемята и Марс) са по-малки и носят названието планети от земен тип. Те са съставени главно от скали и метали.
Четирите външни планети (ЮпитерСатурнУран и Нептун) се наричат газови гиганти. Те са по-масивни и са съставени предимно от водород и хелий.
Слънчевата система включва и две области с концентрация на по-малки обекти. Астероидният пояс, разположен между орбитите на Марс и Юпитер, е сходен по състав на планетите от земен тип. Намиращите се извън орбитата на Нептун транснептунови обекти са съставени главно от замръзнали водаамоняк и метан. В тези области има пет обекта, които са достатъчно масивни, за да бъдат заоблени от собствената си гравитация, поради което са класифицирани като планети джуджета: ЦерераПлутонХаумеяМакемаке и Ерида. Шест планетите и три планети джуджета имат естествени спътници, а външните планети имат и пръстени от прах и други частици.
Разстоянията в Слънчевата система обикновено се измерват с помощта на средното разстояние между Земята и Слънцето, наричано астрономическа единица (AU, съкр. от astronomical unit). Най-близко до Слънцето е планетата Меркурий — средно 0,387 AU, а най-отдалечена планета е Нептун — средно 30,068 AU. Слънчевият вятър — поток от плазма, идващ от Слънцето — образува своеобразен балон в междузвездната среда, наричан хелиосфера и достигащ далеч отвъд последните небесни тела на Слънчевата система. Хипотетичният облак на Оорт, откъдето се предполага, че идват кометите с дълъг орбитален период, би трябвало да е разположен на разстояние от Слънцето около хиляда пъти по-голямо от хелиосферата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

БЕРМУДСКИ ТРИЪГЪЛНИК

Към известните версии за Бермудския триъгълник се прибави още една, според авторите й – най-реалистичната. Бермудският триъгълник е спом...